Asociácia športových klubov Inter Bratislava

Susedský pohár 2017

Kolky18.08.2017 11:44

Dňa 12. augusta sa na kolkárni Interu Bratislava uskutočnil prvý ročník medzinárodného kolkárskeho turnaja s názvom Susedský pohár. Názov je správny, pretože na turnaj sú pozvané tradičné 4 tímy, z Maďarska, Rakúska a Česka a zo Slovenska náš Inter. Zvyšné dve dráhy žlto-čiernych obsadili pozvané družstvá kvalifikantov a reprezentácia U23.

Idea organizovania Susedského pohára bola v našom klube už dlhšie obdobie a vďaka ochotným členom nášho klubu sa nám ho podarilo zorganizovať už tento rok. Cieľom zorganizovania tohto turnaja bolo vybudovanie priateľských vzťahov s klubmi zo susedských krajín ako aj medzinárodná príprava na nadchádzajúcu sezónu.

Prípravy na turnaj sa začali bezprostredne po ukončení minulej sezóny. Predstavili sme svoju ideu zahraničným klubom, ktoré sa s ňou stotožnili a veľmi radi prijali naše pozvanie. Keďže naša kolkáreň disponuje šiestimi dráhami, tak sme chceli doplniť ďalšie dve družstvá pre zvýšenie konkurencie ako aj poskytnúť priestor pre našich juniorských reprezentantov, ktorým jednak Slovenský kolkársky zväz ako aj reprezentačný tréner Bystrík Vadovič vytvorili podmienky aby sa mohli zúčastniť. Ďalší tím sa vytvoril z najlepšej šestice hráčov, ktorý sa zúčastnili na kvalifikačnom turnaji Susedského pohára.

Kvalifikačný turnaj trval 8 dní a zúčastnilo sa ho 186 hráčov. Kvalifikácia mala veľmi kvalitné obsadenie, o čom svedčia aj dosiahnuté výsledky hráčov. Pre naše milé prekvapenie sa turnaja zúčastnilo aj viacero hráčov z oddielu ŠK Podbrezová, ktorí patria k svetovej špičke.

Susedského pohára sa zúčastnilo 6 tímov zo 4 krajín. Rakúskym zástupcom bol KSK Union Orth/Donau, ktorý v minulej sezóne skončil na 3.mieste v Rakúskej najvyššej súťaži. Českým zástupcom bol oddiel TJ Sokol Husovice Brno. Brno hrá spoločnú súťaž s našim družstvom v československej Interlige a s týmto oddielom sme sa už viac krát konfrontovali a tiež vytvorili už priateľské vzťahy. Zástupcom z Maďarska bol čerstvý majster najvyššej maďarskej ligy Zalaegerszegi Teke Klub, s ktorým sme sa už viac krát stretli počas Európskeho pohára. Štvrtým tímom bolo naše družstvo. Zvyšné dva tímy boli juniorský reprezentanti Slovenska a hráči postupujúci z kvalifikácie, prevažne reprezentanti Slovenska a Česka.

Turnaj začal súťažou mládežníckych tímov Zalaegerszegu, Rakovíc a Interu. Všetky tri tímy mali 3 zástupcov a o výhre rozhodoval súčet zvalených kolkov. Víťazom sa stalo družstvo Zalaegerszegu, s počtom 1704 zvalených kolkov pred domácim družstvom z Interu (1630). Najlepší výkon zaznamenal maďarský mládežnícky reprezentant Farkas Ádám so 632 zvalenými kolmi. Treba však vyzdvihnúť výkon našej hráčky Mišky Babkovej, ktorej sa podarilo zvaliť úctihodných 566 kolkov.

Susedský pohár sa hral v systéme 6x120hodov združených, t.j. 6 tímov po 6 hráčoch. Medzi hráčmi, ktorí sa zúčastnili boli viacnásobný reprezentanti ako  Nemes Attila, Rathmayer Martin, Nemček Peter, Boanta Claudio, Zatschkowitsch Matthias alebo Milan Tomka. I účasť týchto hráčov svedčí o kvalite podujatia, ktoré sa nám podarilo zorganizovať. Inter vsadil na dravosť mladých hráčov, keď ako najstarší v družstve bol vedúci Martin Pozsgai so svojimi 35 rokmi. Z družstva Interu sa najviac darilo už spomenutému Martinovi Pozsgaiovi, ktorý dosiahol pekných 649 kolov a už tradične vynikajúce hrajúcemu Jankovi Jasenskému, keď bol najlepším hráčom celého turnaja s 677 zvalenými kolmi. I napriek týmto výsledkom však Inter obsadil až celkové 4.miesto, keď zaostal len o 18 kolov za 2.družstvom v poradí, výberom Kvalifikácie. Tretí skončil Orth, kde oslnil najmä mladý Rathmayer so 664 kolmi. Víťazom prvého ročníka Susedského Poháru sa vďaka vyrovnaným výkonom jeho hráčov sa stal maďarský Zalaegerszeg, keď každý z hráčov prekonal hranicu 600 kolov.

Z pohľadu nášho družstva môžeme skonštatovať spokojnosť s celým priebehom Pohára ako aj s predbežnou kvalifikáciou. Naše očakávania boli v mnohých aspektoch aj prekonané, škoda však celkového výsledku. Bola to dobrá škola pre mladých hráčov Interu a konfrontácia s medzinárodnou špičkou do budúcnosti im môže len prispieť. Turnaj zhodnotili aj vedúci predstavitelia jednotlivých oddielov, ktorý boli tiež spokojný a rozhodli sa, že Susedský Pohár bude mať pokračovanie aj v najbližší rok, keď sa do role organizátora prihlásil Zalaegerszeg.


Výsledky kategória dorastenci


Výsledky kategória muži